Novinky srpen 2017

Elektronická podoba měsíčníku "Novinky"

koncert0001.jpg

OSOVÁ BÍTÝŠKA 17.9.2017 ve 14.30 hodin v kostele sv. Jakuba

Vstupné dobrovolné

 

Svatojakubská pouť

 

Jako každý rok, i letos bylo na Svatojakubskou pouť v Osové Bítýšce veselo. Přijely kolotoče, stánky a páteční i sobotní večer byl doprovázen tanečními kapelami. O bohatý program poutě se také postarala krojovaná chasa, která letos již 11tým rokem účinkovala v počtu 24 členů.

Samotné pouti předcházela spousta aktivit, jako například zvaní místních obyvatel nebo zdobení obce. Velkou událostí je také stavění máje, které se letos konalo již potřetí. Bez použití strojů, pouze tradičně ručně, za pomoci dobrovolníků a chasy byla postavena máje o celkové výšce 26 metrů. Na všechny zúčastněné pak jako odměna čekala vychlazená limonáda nebo pivo. Hlavní program se ale konal až o sváteční neděli.

Na tento den ,,D" se chasa připravovala už od poloviny dubna. Každý týden taneční nácvik ve sportovní hale zdokonalil naše taneční kroky a tak v neděli 23.7., ihned po skončení svátostného požehnání  v kostele Svatého Jakuba, jsme připraveni nastoupili na parket a při doprovodu kapely Muzikanti Ladislava Prudíka  odtančili Horáckou Špacírku a Moravskou Besedu.

Následovalo i tradiční ,,kolečko" se starostou i s rodiči stárků. Kapela poté pokračovala až do pozdních hodin, dokud chasa nerozlila poslední doušek vína.

Víno jsme rozlili, počasí nám přálo, lidé se přišli podívat a i když jsme některé kroky popletli, pouť se vydařila.                                                                                                               Za chasu Martina Komínková

imga6292.jpg

 

7. jamské závody koňských stříkaček

Když většina spoluobčanů zasedala k nedělnímu obědu, byly v Jamách u Žďáru nad Sázavou zahájeny 7. mezinárodní závody koňských stříkaček. Do závodu se přihlásilo 21. družstev, z toho jedno žen, po dvou Slováků a Poláků. Mezi soupeři byli i zástupci našeho okrsku Radňoves a Heřmanov. Kvalita soupeřů je vysoká, to víme z  předcházejících ročníků. Po nástupu a projevech významných hostů jsme vylosovali  sedmnácté místo. Dost času na dobrou strategii. Po odcvičení domácích se ukázala záludnost tratě a hlavně štafety. Po startu je třeba srazit hadicí kuželky (alespoň jednu), následuje příprava koňky a honem pumpovat. Terč je nástřikový na deset litrů vody do otvoru 5cm, musí se zabrat. Po sražení následuje štafeta, dva půllitry piva, půllitr limonády a lahvové pivo na závěr. Zde se lapá po dechu a láme pořadí. Když přišlo na naše družstvo, začalo se schylovat k dešti. Start: sražení napoprvé. Koňka: nasadit savici a koš, hodit do vody, rozmotat hadici našroubovat proudnici, voda jde rychle, ale naplnit terč není hned. Štafeta: po pumpování schází dech ale perem se, první pivo, druhé, limonáda je těžká, lahvové o nic lehčí. Hotovo čas 2:14, jsme spokojeni, všichni dělali maximum a umístění nebude špatné. Cvičení pokračovalo v dobré náladě, ani drobný déšť nepokazil setkání s přáteli (soupeři) a kamarády z okrsku i Polska. Při vyhodnocení jsme na krásném devátém místě. Nejlepší čas byl 1:43.  Ale hlavně šlo o setkání kamarádů známých a nových přátel. Dík všem co věnovali volný čas a síly tonuto závodu.

                                                                                                                     Za SDH Milan Mezlík    

dsca0279.jpgdsca0277.jpg

 

 

POZVÁNKA NA FARNÍ DEN

 

V neděli 3.9.2017 slaví farnost Osová Bítýška farní den. Slavnost začne mší svatou v 11:00 ve farním kostele sv. Jakuba, při které poděkujeme za úrodu. Po mši svaté jsme všichni srdečně zváni na farní dvůr, kde proběhne pestrý program. Pro děti bude doprovodný program. A na závěr můžeme být účastni adorace v kostele. Občerstvení je zajištěno.

                                                                              Srdečně zvou vaši kněží Karel Adamec a Jiří Jeniš

 

 

Prázdninový English Camp v Osové Bítýšce

 

V rámci spolupráce partnerských obcí Schweiggers a Osová Bítýška se ve dnech od 15.července do

21.července 2017 konal v Osové Bítýšce English Camp 2017, organizovaný neziskovou organizací MultiKulti KreAktiv. Této akce se  zúčastnilo 50 dětí z Čech a Rakouska.

 

Děti měly možnost zúčastnit se kvalitní výuky za přítomnosti zkušených lektorů z Česka, Anglie a Rakouska. Spolu s Sherlockem Holmesem a dr. Watsonem vyřešily záhadu ztracených přísně tajných plánů, trénovaly svoje logické myšlení a smyslové vnímání,  tancovaly, zpívaly, hrály na boomwhackers, vyzkoušely v anglicky mluvících zemích oblíbený kriket a část dětí také nacvičila divadelní hru.

A hlavně: děti byly stále vedeny k aktivnímu užívání jazyka v každodenních situacích.

 

Kromě výuky byla pro děti uspořádána celá řada volnočasových aktivit, jako byla například vlajkovaná, honba za pokladem, vodní bitva, taneční gymnastika s hula hoop  obručí, výlet do zábavního parku Bongo a různé hry. Ukončení tábora vyvrcholilo neočekávanou noční stezkou odvahy.

 

Jsme vděční za to, že na táboře panovala příjemná atmosféra, děti se chovaly velmi vstřícně a ohleduplně.

 

Naše poděkování patří  panu starostovi Josefu Machovi a řediteli školy panu Mgr. Milanovi Malému, kteří nám poskytli prostory školy a sportovní halu zcela zadarmo a vše nám připravili podle našich potřeb. Bez této důležité finanční úlevy bychom nikdy nebyli schopni uspořádat kemp s tak kvalitní výukou a pestrostí volnočasových aktivit.  

Touto cestou bych chtěla zároveň poděkovat také všem dobrovolníkům, kteří se na kempu podíleli.  

 

Krátkou prezentaci lze shlédnout na našich internetových stránkách: http://www.multikultikreaktiv.com/

 

MultiKulti KreAktiv

 

Eva Mayer

Předsedkyně organizace

 

foto-noviny.jpg

 

 

<< zpět

zetptete se nás... pokusíme se odpovědět na Vaše dotazy

předpověď počasí

předpověď počasí

předpověď počasí

předpověď počasí

 

více o počasí na www.meteopress.cz

© Meteopress


 
 

základní informace:

Obecní úřad Osová Bítýška
Osová Bítýška č. 3
594 53 Osová Bítýška

Telefon: 566 536 716
info@osovabityska.cz
Mapa ČR
Osová Bítýška - podrobná mapa zde <<< obecní knihovna zde <<<

Osová Bitýška

© obec Osová Bítýška a místní část Osová - všechna práva vyhrazena

created by AUTOGRAPH, created by Autograph, Admin-NG