JAK JE TO VLASTNĚ S LETOŠNÍ POUTÍ?

Ještě na začátku června všichni věřili, že letošní pouť proběhne tak jako jindy, maximálně lehce upravená. V médiích se objevily zprávy o navýšení počtu účastníků hromadných akcí a mluvilo se také o úpravě podmínek pro jednotlivé účastníky. A proto se všichni na pouť chystali - obec, hasiči i chasa.

Během června však nejen narostl počet nakažených, ale navíc byly podmínky organizování akcí zpřísněny. Přesto ale Sbor dobrovolných hasičů stále věřil, a proto zažádal o možnost pořádat pouť. Zastupitelstvo vzalo jejich žádost na vědomí a souhlasilo s tím, aby pouť proběhla. Jedinými podmínkami bylo připravit slavnost primárně pro obyvatele Osové Bítýšky, nelákat zbytečně širokou veřejnost z okolí. Proto také byla zamítnuta přítomnost kolotočů a stánkařů. Možná se ptáte proč a odpověď je jednoduchá. Pouze a pouze z důvodu ochrany zdraví, aby se zbytečně nezvyšoval počet osob soustředěných na jednom místě a aby tak nenarůstalo riziko případné nákazy.

S těmito drobnými omezeními byl seznámen výbor SDH, jehož členové následně na svých jednáních opravdu pečlivě zvážili různé možnosti (včetně organizování poutě v omezeném režimu jako proběhla loni) a na závěr se shodli, že v našich podmínkách nejsou schopni bez rizika dodržet především státem nastavená pravidla. Je důležité si uvědomit další zásadní moment - organizátoři pouťových zábav každoročně zajišťují pořadatelské zázemí také pro nedělní program, tedy pro vystoupení chasy. Vzhledem k tomu, že výbor SDH nakonec účast sboru na pořádání letošní poutě včetně nedělního odpoledne nepodpořil a chasa nebyla schopna dostát zákonným povinnostem pořadatele, nemohl proběhnout ani nedělní program.

Možná se někomu rozhodnutí zastupitelů a hasičů nelíbí, bezesporu má každý z nás hned několik různých nápadů a řešení, ale je nutné si vždy uvědomit případný dopad všech kroků, a to nejen případné postihy pro pořadatele, ale potencionální zvýšení nákazy v naší obci. Nikomu ze zúčastněných se nerozhodovalo snadno a nikdo žádné rozhodnutí neudělal s úmyslem někoho poškodit, nebo snad zničit zaběhlou tradici.

V tuto chvíli můžeme udělat pouze jediné – respektovat rozhodnutí zastupitelů a organizátorů a co nejlépe si letošní pouť užít v kruhu rodinném či s přáteli. A musíme věřit, že příští rok proběhne pouť přesně tak, jak jsme zvyklí, nebo snad ještě lépe. Uděláme pro to maximum a prvním krokem k tomu určitě budou nově ušité kroje, které už jsou v tuto chvíli zajištěny.

                                                                         Mgr. Lenka Štěpánková, Oldřich Machát (obec), Jiří Doležal (SDH), Radek Jaša ml. (chasa)