O nás

SDH Osová Bítýška     

 

  

 

 

"Novodobí rytíři"- tímto názvem bývají označováni hasiči. Ti hasiči, kteří často nasazují vlastní čas, síly a v neposlední řadě i zdraví na to, aby zachránili majetek i životy ostatních spoluobčanů. Činnost dobrovolných hasičů je o to cennější, že se věnují záchraně majetku i

lidských životů ve svém volném čase, bezplatně a s pevným přesvědčením, že být na místě neštěstí co nejdříve, je to nedůležitější."

 

     Těmito řádky začíná naše kronika, kterou si zde můžete prohlédnout,

a stejnými slovy Vás chceme přivítat na „našich" stránkách. Doufáme,

že oceníte naši snahu přiblížit Vám všem činnost hasičského sboru

v Osové Bítýšce.

 

 Náš sbor byl založen před více než 120 lety a to roku 1883. Podle dochovaných knih u vzniku stálo 25 členů v čele s učitelem Vincencem Kořistou. Sbor se postupem let rozrůstal. Všichni v obci si byli vědomi, jak jsou dobrovolní hasiči důležití a proto spolek podporovali. V dřívějších dobách nebyla výzbroj nijak složitá, požáry se zdolávaly ručními stříkačkami berlovkami, což nebylo vůbec jednoduché ani rychlé jako nyní. Proto muselo pomáhat co nejvíce lidí.

     Další z pořízených byla stříkačka pro koňské spřežení, kterou se nám podařilo dochovat do současnosti a jsme na ni velmi hrdí. Navštěvujeme s ní mnohá ukázková vystoupení s historickou technikou. S vývojem hasičské výzbroje jsme se snažili vždy držet krok. Modernizace jsme se dočkali roku 1950, kdy jsem získali nákladní automobil značky Steyer. O 7 let později k němu přibyla Tatra 805 speciál. V roce 1983 jsme slavili sté výročí založení sboru a k této příležitosti jsme dostali darem požární vůz Avia 30K speciál, který vlastníme dodnes. S modernizací zásahových jednotek v České republice jsme ani my nezůstali pozadu a s podporou starosty obce jsme zakoupili cisternový vůz značky Man.

 

     K dnešnímu dni je v obci 47 členů z toho 18 z nich tvoří zásahovou jednotku.

 

 

 

 

zetptete se nás... pokusíme se odpovědět na Vaše dotazy

předpověď počasí

předpověď počasí

předpověď počasí

předpověď počasí

 

více o počasí na www.meteopress.cz

© Meteopress


 
 

základní informace:

Obecní úřad Osová Bítýška
Osová Bítýška č. 3
594 53 Osová Bítýška

Telefon: 566 536 716
info@osovabityska.cz
Mapa ČR
Osová Bítýška - podrobná mapa zde <<< obecní knihovna zde <<<

Osová Bitýška

© obec Osová Bítýška a místní část Osová - všechna práva vyhrazena

created by AUTOGRAPH, created by Autograph, Admin-NG