Dění v obci

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR 2022

Jsme moc rádi, že se nám ve spolupráci s obcí Osová Bítýška podařilo i letos uspořádat příměstský tábor pro děti z Osové Bítýšky a okolních obcí.

Tématem letošního táboru byla Cesta kolem světa. Během týdne jsme s dětmi v naší fantazii navštívili všechny kontinenty a procestovali různé země. Plnili jsme různé úkoly a zároveň tak poznávali kulturu vybraných zemí a dozvídali se zajímavosti o životě místních obyvatel. Děti se především učily týmové spolupráci a vzájemné toleranci. 

Doufáme, že cestovatelé z tábora odcházeli bohatší nejen o zážitky, ale i o nová přátelství.

                                                                          Lucie a Marie Kubíčkovy,  Jitka a Jiří Pražákovi

 Příměstský tábor 1Příměstský tábor 2Příměstský tábor 3

NA POUTI ZATANČILY V KROJÍCH I DĚTI

Po dvouleté pauze a častých dotazech některých děvčat, jestli bude zase tancování v krojích, jsme se na poslední chvíli rozhodly, že letos s dětmi nacvičíme alespoň kousek upravené Moravské besedy. Jelikož jsme však do konce června měly spoustu aktivit s pomponky, nebylo v našich časových možnostech uspořádat tréninky dříve než v červenci. Vůbec jsme ale netušily, zda to zvládneme za necelé tři týdny nacvičit. Zvlášť v době prázdnin, kdy jsou děti na různých dovolených, táborech atd. I přesto nás však děti neuvěřitelně překvapily. Během pár nácviků se všechno naučily a na pouti to pak krásně odtančily. Už nyní se těšíme na příští rok, doufáme, že se nám tancování v krojích povede pro děti opět uspořádat.

Poděkování

Děkujeme Lence Kutílkové za zařízení krojů – shánění krojů na poslední chvíli nebyla vůbec legrace, ale podvedlo se jí to. Děkujeme Jirkovi Tučkovi, že byl ochotný na úkor své práce pro kroje zajet, rozvést je a po pouti zase odvést zpět. Za zapůjčení krojů pro dospělé (při tancování s dětmi) děkujeme Ivaně Karmasínové – Salon Kontesa. Také děkujeme za krásné fotky Mirkovi Urbanovi.

                                                            Aneta Kutílková, Simona Bajerová, Marie Bajerová

IMG 7816IMG 7821IMG 7825IMG 7848IMG 7853IMG 7906IMG 7938

IMG 7742

NOVÁ BRÁNA

Během června byla instalována na místním hřbitově nová brána. Brána je nyní zavěšena na ocelových sloupkách a díky celkové nižší hmotnosti je lehce ovladatelná. 

 IMG 3265

VÝSADBA STROMŮ

V květnu letošního roku bylo na pozemcích v blízkosti Křížové cesty vysázeno z dotačního programu „Sázíme budoucnost“ 40 stromů. Pro výsadbu byly vybrány tyto dřeviny – břízy, duby, habry, hlohy, jabloně, jeřáby a lípy.

IMG 20220608_141515

IMG 20220512_162131

IMG 20220512_161505

KINEMATOGRAF BRATŘÍ ČADÍKŮ 2022

Ve dnech 8. – 11. 7. 2022 proběhla v Osové Bítýšce čtyři představení Filmového léta Kinematografu bratří Čadíků. I letos se finančně podílela na jednom promítacím dnu obec Záblatí.

Díky dobrovolnému vstupnému se na Konto Bariéry v tomto roce podařila vybrat krásná částka 9 458 Kč. Za štědré příspěvky děkujeme všem divákům a náš dík také patří členům SK Osová Bítýška, kteří se postarali o zázemí akce.

POMPONKY SLAVILY VÝROČÍ 10 LET A TITUL MISTRYŇ ČR

Dne 26. 6. 2022 proběhla krásná akce pořádaná k 10. výročí založení kroužku tancování s pompony a také k oslavě titulu mistryň ČR, který v letošním roce úspěšně vybojovala nejstarší skupina Pomněnky.

Program akce začínal úvodním pokřikem všech děvčat a poté následovaly proslovy – zakladatelky kroužku Marušky Bajerové a starostky obce Mgr. Lenky Štěpánkové, která za obec Osová Bítýška předala děvčatům a trenérkám dary, kytice a zajistila občerstvení a DJ Davida s programem pro děti. Poté přišlo překvapení od děvčat a rodičů v podobě krásných dárků, které nám vyrazily dech. Po úvodu byli všichni pozvání na pomponkový film, který vytvořila Simonka Bajerová a který mapoval 10 let fungování kroužku. Po filmu jsme se již přesunuli na hřiště, kde postupně předvedly svoje taneční vystoupení všechny kategorie – Princezny, Sluníčka, Berušky a Pomněnky. Následoval volný program, roznášel se meloun, dort, skákalo se na skákacím hradu, tancovalo se, skotačilo se, bavilo se. Jako suvenýry si mohl každý zakoupit trička s naším logem a tašky, které ušily Anetka B., Natálka B., Eliška L. Celé odpoledne se neslo ve velmi příjemném duchu a akce se zúčastnilo ještě více lidí, než jsme očekávaly. Doufáme, že si tento den všichni užili tak, jako my.

                                                   Za Spolek pomponky Osová Bítýška Marie Bajerová, Simona Bajerová, Aneta Kutílková

Pomponky 1

Pomponky 2

Pomponky 3

Pomponky 4

Pomponky 5

Pomponky 6

Pomponky 7

Pomponky 8

Pomponky 9

Pomponky 10

Pomponky 11

Pomponky 12

Pomponky 13

DEN BEZPEČNOSTI V OSOVÉ BÍTÝŠCE

V sobotu 21.5.2022 se v parku pod lipami konal Den bezpečnosti.

Programu se zúčastnili profesionální hasiči ze Záchranného útvaru HZS v Jihlavě, kteří přijeli s Tatrou Titan. Je to výjimečný hasicí speciál pro nasazení v mimořádně obtížných hasebních podmínkách i v případě nebezpečí výbuchu, jelikož má balistikou ochranu celého vozidla. Jeho osádka nám předvedla v praktické ukázce technicko-taktické možnosti cisterny.

Mezi dalšími složkami byla Vězeňská služba ČR, ta nám předvedla dynamickou scénku „osvobození eskortovaného pachatele“, včetně střelby slepými náboji z jejich zbraní.  Jako další nám představila jejich služebního psa, který vyčenichal ukryté nástrahy. Také nám umožnila nahlédnout do vězeňského vozidla.

Členové Českého červeného kříže z Velkého Meziříčí ukázali první pomoc na plyšovém medvědovi a další důležité zásady zdravotní pomoci.

Dále k nám zavítal BESIP a s ním si návštěvníci zkusili napsat test, jak se chovat na silnici a u silnice. Po jeho vyplnění dostaly děti bezpečnostní dárečky.

Policie ČR nám ukázala služební motorku a policejní vozidlo, do kterého jsme mohli také nahlédnout. Představila nám také policejní psy z Třebíče a Jihlavy, Atoma a Dextera, kteří předvedli poslušnost a obranu.

Po celou dobu akce jsme si mohli prohlédnout výstavu zbraní a vojenské výstroje, zejména z období první a druhé světové války, kterou ukázal klub vojenské historie ARCO. Autentičnost výstavy podtrhly dobové vojenské uniformy účastníků a jejich odpovědi na zvídavé dotazy návštěvníků, které doplnili informacemi k vystavovanému materiálu.  

Všem zúčastněným složkám moc děkujeme za báječné odpoledne plné informací a skvělého pokoukání.

Za přípravu akce patří velký dík Komunitnímu centru Osová Bítýška vedenému Kamilou Ráčkovou a členům SDH Osová Bítýška, kteří přichystali zázemí, skvělý gulášek a další občerstvení.

DB1