Sbor dobrovolných hasičů

Floriánek„Novodobí rytíři“ – tímto názvem bývají označováni hasiči. Ti hasiči, kteří často nasazují vlastní čas, síly a v neposlední řadě i zdraví na to, aby zachránili majetek a životy ostatních spoluobčanů. Činnost dobrovolných hasičů je o to cennější, že se věnují záchraně majetku i lidských životů ve svém volném čase, bezplatně a s pevným přesvědčením, že být na místě neštěstí co nejdříve, je to nejdůležitější.

Náš sbor byl založen v roce 1883. Podle dochovaných knih u vzniku stálo 25 členů v čele s učitelem Vincencem Kořistou. Sbor se postupem let rozrůstal. Všichni v obci si byli vědomi, jak jsou dobrovolní hasiči důležití a proto spolek podporovali. V dřívějších dobách nebyla výzbroj nijak složitá, požáry se zdolávaly ručními stříkačkami berlovkami, což nebylo vůbec jednoduché ani rychlé jako nyní. Proto muselo pomáhat co nejvíce lidí. Další z pořízených byla stříkačka pro koňské spřežení, kterou se nám podařilo dochovat do současnosti a jsme na ni velmi hrdí. Navštěvujeme s ní mnohá ukázková vystoupení s historickou technikou.

S modernizací zásahových jednotek v České republice jsme ani my nezůstali pozadu a s podporou starosty obce jsme v roce 2007 zakoupili cisternový vůz značky Man. V roce 2018 byl zakoupen ze státní dotace dodávkový automobil Ford Custom.

K dnešnímu dni je v obci celkem 61 členů, z nich 20 tvoří zásahovou jednotku. I nyní si uvědomujeme, že dobrovolní hasiči jsou velmi důležití, proto se snažíme přiblížit vše i mladým. Několik našich členů cvičí dětské cvičební družstvo.

Hasička

 

 

 

 

 

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2016

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2017

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2019

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2020

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2021

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2022

pdfSDH Osová Bítýška - ohlédnutí za rokem 2023