Chasa Osová Bítýška
Krojované lidové tance a chasa mají v Osové Bítýšce dlouholetou tradici. V minulém století obcházela krojovaná chasa vesnici a zvala na Martinské hody, pak ovšem na několik desítek let tradice utichla. Obnovit se jí podařilo až v roce 2007, kdy se krojované tance poprvé spojily s největší kulturní událostí v obci – Svatojakubskou poutí. Na parketu Pod lipami chasa zatančila Českou besedu, kterou o pár let později vyměnila za tradičnější Moravskou besedu. Od roku 2015 se na pouti tancuje také Moravská špacírka. Ve stejném roce byla také nově postavená pouťová májka, na jejímž zdobení a hlavně stavění se od té doby tradičně podílí celá vesnice. O pár let později se ke krojované chase přidaly také děti, které každoročně tancují vlastní upravenou verzi besedy.
Dvouletou „covidovou pauzu“ v letech 2020 a 2021, kdy se Svatojakubská pouť nemohla uskutečnit, jsme využili k ušití vlastních podhoráckých krojů. Kroje nám zafinancovala obec Osová Bítýška a vznikly v dílně Krejčovství Jahodová, která se na kroje specializuje. Podoba krojů byla vypracovaná v souladu s dochovanými historickými záznamy, za přispění Bítešské chasy a Národopisného souboru Bítešan. Největší změnou a zároveň novinkou na děvčatech jsou červené šátky, které jsou součástí tradičního podhoráckého oděvu. Dále přibyly postavy 2 sklepníků, kteří se celou pouť starají nejen o víno a pitný režim celé chasy, ale také rozlévají víno lidem v průběhu pouťového nedělního programu.
V posledních letech se snažíme více zapojit do kulturního dění v obci v průběhu celého roku a kromě Svatojakubské poutě se angažujeme také při přípravě letního kina či vypomáháme ostatním spolkům na pořádání různých akci – Ostatky, Spolkový den aj. Nově jsme v roce 2023 uspořádali 1. ročník Svatomartinské husy, který sklidil velký úspěch. Pevně věříme, že se nám tato nová tradice podaří udržet i v následujících letech a budeme tuto kulturní akci spojenou s konzumací tradiční Svatomartinské husy už jen programově vylepšovat.
Chtěli bychom poděkovat hlavně obci Osová Bítýška a jejímu vedení, které nás v naší cestě od začátku podporuje, a pomáhá nám tak udržet tuto krásnou folklórní tradici. Zároveň doufáme, že se nám v následujících letech podaří v průběhu roku uspořádat více folklorních akcí spojených s rozšiřováním povědomí o podhoráckých lidových tradicích a tancích.
Výbor:
Martin Koláčný / Předseda
Marek Dvořáček / Místopředseda
Vlastimil Ošmera / Pokladník
Martina Večeřová
Kateřina Kalábová