Galerie Sýpka

fotoMezi obcí Osová Bítýška a místní částí Osová leží asi sto metrů od silnice v lesním ostrůvku, schovaná zběžnému pohledu ze silnice Osová Bítýška-Vlkov, velká budova. Je to barokní sýpka z roku 1669, která přináležela k nedalekému zámku na Osové.

Objekt je třípodlažní o půdorysných rozměrech 38 x 12 metrů. Střešní konstrukce je mansardového typu. Sýpka byla hospodářským zázemím nedalekého zámku a vždy tvořila dominantu krajiny.

Tato budova byla dlouho využívána jako skladiště obilí. Se změnou technologie skladování, tedy v době, kdy se přecházelo na velkokapacitní sila, byla sýpka opuštěna a pro svůj velmi špatný stavebně-technický stav měla být demolována. Stavba nebyla využívána asi 10 let. V roce 1986 objekt zakoupili manželé Velkovi a zahájili rekonstrukci s respektováním jeho původního charakteru.

V roce 1991 vzniklo sdružení „Ateliér Sýpka " jako sdružení pro nekomerční činnost na pomezí výtvarného a divadelního umění. V návštěvní sezóně jaro-podzim se v galerii Sýpka konají výstavy umělecké tvorby.